Supported by www.cmuntean.ro

forum.cmuntean.ro

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Un nou grup de discutii pe teme de gradinarit.
In caz ca nu puteti sa va inregistrati lasa-ti un mesaj in categoria ajutor

Autor Subiect: Old ways  (Citit de 3404 ori)

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
Old ways
« : Aprilie 01, 2009, 09:33:03 a.m. »

Am fost intotdeauna impresionat de metodele folosite de inaintasii nostrii. Le-am numit "old ways" cred ca preluand o expresie din cartile copilariei (Karl May, James Fenimore Cooper) sau din filmele lui Ray Mears.
Indiferent ca este vorba de folosirea fibrelor de urzica pentru a lega ceva sau tehnologii mai complicate legate de prelucrarea metalelor si prelucrarea cremenei (Flintknapping) ori chiar prelucrarea cosurilor, am fost mereu sa aflu mai multe visand la vremea cand voi avea timp sa testez.
Imi doresc ca in aceasta categorie toti care folosesc sau au citit metode care s-ar incadra in "old ways" sa le share-uiasca si celorlalti.
« Ultima Modificare: Aprilie 01, 2009, 10:20:28 a.m. de Ciprian Muntean »
memorat

Alex

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
memorat

testokick

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Adresa de email
Răspuns: Old ways
« Răspuns #2 : Mai 07, 2010, 12:34:24 p.m. »

La flintknapping se poate folosi(mai periculos dar merge)funduri de sticla sau borcane. Nu as recomanda geamuri drepte pentru ca apar alte tensiuni si se pot sparge aiurea. Fundurile de borcane sunt mai groase , se manevreaza mai usor si se prelucreaza mai bine. Si inainte de a va apuca de confectionare, e imperios necesar sa stiti ca OBLIGATORIU te vei rani la maini. Nici cu obsidian sau alte materiale ca novaculita nu esti la adapost. Pregatiti-va pentru taieturi si intepaturi....multe rau!
memorat

emil b

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • http://emil-knife.blogspot.com/
« Răspuns #3 : Mai 12, 2010, 10:20:53 a.m. »

La flintknapping se poate folosi(mai periculos dar merge)funduri de sticla sau borcane. Nu as recomanda geamuri drepte pentru ca apar alte tensiuni si se pot sparge aiurea. Fundurile de borcane sunt mai groase , se manevreaza mai usor si se prelucreaza mai bine. Si inainte de a va apuca de confectionare, e imperios necesar sa stiti ca OBLIGATORIU te vei rani la maini. Nici cu obsidian sau alte materiale ca novaculita nu esti la adapost. Pregatiti-va pentru taieturi si intepaturi....multe rau!
sau folositi manusi de protectie chiar si improvizate  ;)
memorat

testokick

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : Iunie 05, 2010, 09:46:31 a.m. »

Zau?.. cu manusi?   Ia sa incerci tu cu manusi sa faci un varf de sageata... :D
memorat