Supported by www.cmuntean.ro

forum.cmuntean.ro

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Un nou grup de discutii pe teme de gradinarit.
In caz ca nu puteti sa va inregistrati lasa-ti un mesaj in categoria ajutor

Autor Subiect: Va veni vremea sa fugim dupa caprioara?  (Citit de 3244 ori)

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
Va veni vremea sa fugim dupa caprioara?
« : Martie 31, 2009, 04:30:54 p.m. »

Cand sunt putin revoltat de faptul ca suntem tot mai dependenti de tehnologie si nu mai stim sa ne descurcam singuri folosesc o expresie pe care familia mea o cunoaste: "Va veni vremea sa fugim dupa caprioara".

Asta vrea sa insemne ca va veni vremea sa incercam sa ne descurcam singuri... daca vom putea si vom sti.
Am vazut ca exista multe site-uri forumuri din afara Romaniei care promoveaza "bushcrafting-ul" dar destul de putine in Romania. Am avut acest forum de mai mult timp in "program" dar nu l-am facut activ decat in momentul cand intamplator am ajuns pe blog-ul Calator-ului http://bushcraft-romania.blogspot.com/ si am zis ca daca si asa am serverul, sa-i dau drumul ca poate se vor gasi si amatori (lac sa fie...).

Chiar daca nu va veni "vremea sa fugim dupa caprioara", faptul ca o sa cunoastem tehnici uitate sau modalitati de a ne descurca fara prea multa tehnologie nu poate fi decat in beneficiul nostru.
« Ultima Modificare: Martie 31, 2009, 04:33:00 p.m. de Ciprian Muntean »
memorat

Alex

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Raspuns: Va veni vremea sa fugim dupa caprioara?
« Răspuns #1 : Aprilie 04, 2009, 09:14:35 p.m. »

Personal gasesc placut faptul ca imi pot face unele lucruri singur in loc sa le iau de-a gata. De cand ma stiu mi-a placut sa fac diverse lucruri neimportante. De cand am dat de bushcraft am avut o scuza ca sa fac acele lucruri din nou :). Plus ca am aflat o groaza de lucruri noi.

Iar daca se intampla ceva vre-o data, am un mic avantaj fata de ceilalti.
memorat

testokick

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Adresa de email
Răspuns: Va veni vremea sa fugim dupa caprioara?
« Răspuns #2 : Aprilie 26, 2010, 05:36:56 p.m. »

Am vazut ca exista multe site-uri forumuri din afara Romaniei care promoveaza "bushcrafting-ul" dar destul de putine in Romania.

Ca sa citez un vechi prieten: Prostii sa moara! ...si asa suntem prea multi.
memorat

mariusnastai

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • prea putini interesati de acest mod de viata
« Răspuns #3 : Aprilie 08, 2011, 02:15:52 p.m. »

o parere personala ar fi ca legatura dintre om si natura e pierduta din ce in ce mai mult ,ceea ce e urmarea stilului de viata ce ni se impune direct sau indirect. Pentru mine un trek o noapte petrecuta undeva departe de civilizatie e sfanta de obicei in fiecare weekend mai ales in sezonul primavara-vara-toamna,e un fel de medicament pentru psihic,numai ca e din ce in ce mai greu si din cauza greutatilor si din cauza locului de munca care incepe sa ne devoreze timpul liber .
Si mai e faza cand mergi undeva si dai de niste specimene de oameni care nu au ce face numai sa iasa sa se manifeste in natura cu generatoare si cu laptopuri si inspre amuzamentul nostru sa i vezi cocotati prin copaci cu cabluri usb sa prinda "semal la internet".nu zic si eu am un radio sau un mp3 si mai stau seara la foc cu un vanghelis, mike olfield ,pink floyd sau enigma dar nu se aude nici la 5 metri de mine. in fine asta e viata si asta e romania...
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #4 : Aprilie 10, 2011, 07:36:44 a.m. »

Ma bucur pentru tine ca reusesti sa-ti faci timp pentru cate o iesire. Dupa cum si tu ai remarcat "timpul liber" este pe cale de disparitie. Vina noastra in totalite sau nu... este discutabil. De aici rezulta automat ca am pierdut legatura cu natura.

Putine locuri de munca implica contactul cu natura... si trebuie sa recunoastem ca activitatea de la locul de munca ne acapareaza majoritatea timpului in care nu dormin sau visam.
memorat

Vasile S

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
Re: Va veni vremea sa fugim dupa caprioara?
« Răspuns #5 : Octombrie 10, 2014, 11:48:55 a.m. »

Fratilor , ca sa inbinati natura cu munca si placutul cu utilul apucativa de albinarit .
memorat
Niciodata sa nu spui niciodata