Supported by www.cmuntean.ro

forum.cmuntean.ro

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Un nou grup de discutii pe teme de gradinarit.
In caz ca nu puteti sa va inregistrati lasa-ti un mesaj in categoria ajutor

Autor Subiect: Mancare salbateca?  (Citit de 3680 ori)

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
Mancare salbateca?
« : Martie 31, 2009, 03:58:05 p.m. »

Wild food - mancare salbateca?  ???
Tot mai bine suna wild food. Va trebui sa folosim acest termen sa cum in IT se foloseste mouse in loc de 'soarece'.
Nu sunt expert insa m-a pasionat acest domeniu. Natura ne ofera multe si din pacate noi am uitat sa folosim ce este deja gata "inventat' si la indemna fara a mai intra in supermarket. In aceasta categorie va rog pe toti ce cunoasteti amanunte legat de acest domeniu sa ne dezvaluiti si noua din stiinta voastra sau din descoperirile de pe internet.
« Ultima Modificare: Martie 31, 2009, 04:00:36 p.m. de Ciprian Muntean »
memorat

testokick

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Adresa de email
Răspuns: Mancare salbateca?
« Răspuns #1 : Aprilie 26, 2010, 05:44:56 p.m. »

Cred ca inainte de a incepe sa scriem despre ce am auzit de la altii sau am incercat, cel mai bine  le incercam.
1. Planta(fructul, frunza, radacina, etc.) se miroase. Pute rau, amar, a migdale amare sau a altceva ce stim ca e dubios, o lasam in pace.
2. Se striveste intre degete si se freaca pe fata interna a antebratului. Daca dupa 10 minute nu se intampla nimic, trecem la urmatorul punct.
3. Freaca de partea interioara a buzei de jos. Daca dupa 5 minute tot nimic, trecem la 4
4. Maninca 1-2 fructe sau ce parte vrei sa o incerci. Dupa 4-8 ore daca n-ai nimic mergi la 5
5. Haleste un caus de palma si daca iar n-ai nimic, baga mare cat de tine stomacul.

Mai sunt si alte metode mai rapide, dar si mai riscante. Mai incet, e mai sanatos.
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #2 : Aprilie 26, 2010, 08:23:43 p.m. »

Teoria ca teoria... praftica ne omoara. :)

Am si eu o intrebare, ai si incercat?
Intr-o situatie de criza, cel putin in Romania, daca mergi pe o vale atata timp cat ti-ar trebui sa-ti dai seama daca o planta este comestibila sau nu, ajungi intr-o zona locuita.

Ideea acestui thread era de a incerca sa gasim resurse naturale, care in vremurile de demult erau folosite iar acuma sunt uitate. Acestea este adevarat pot fi redescoperite, insa ar fi interesant daca din scrieri vechi sau alte surse am putea sale aflam.
De exemplu radacina de brusture, care in mod normal este amara, se spune ca daca este coapta in jar este comestibila. Probabil demult aceste "radacini de mancat" erau cunoscute. Sihastrii care supravituiau doar cu astfel de resurse pot fi un exemplu.

memorat

testokick

• Newbie
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #3 : Aprilie 27, 2010, 01:38:39 p.m. »

Pentru intrebarea ta...da am incercat! Si nici nu ai idee ce surprize poti avea.
"Intr-o situatie de criza, cel putin in Romania, daca mergi pe o vale atata timp cat ti-ar trebui sa-ti dai seama daca o planta este comestibila sau nu, ajungi intr-o zona locuita."  Ia zi tu cam ce situatie de criza iti poate aparea  in Romania in special, in care sa ai nevoie de mancare. Hai sa fim seriosi ca la noi in tara, nu exista 50 km fara cel putin o localitate sau catun. Ipotetic vorbind...in Canada sau Siberia unde mergi pe jos cu lunile fara sa gasesti aezare umana, e problema...dar pana atunci... 
In alta ordine de idei, daca vrei sa (re) inveti plantele bune de mancat, nu-ti tebuie forum. Te uci la un neica dintr-un sat de oriunde din Romania si te invata el ce trebuie. Macris, laptuci, papadie si altele
Si acum ca m-ai starnit...nici o carte nu-ti spuna de ce trebuie prelucrat termic brusurele. Pentru ca ajungem iar la teorie ca teoria, dar Praftica ne omoara.  Daca nu stii de ce doar o tii pe jar si daca nu stii cat trebuie sa se coaca, o sa se duca dracului toata valoarea nutritiva. Daca tot e sa stie careva de ce si cum, macar sa o faca "ca la carte", pentru a scoate ceva energie din radacina aia.
PS. Hai sa invatat cat mai mult "the easy way".
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #4 : Aprilie 27, 2010, 01:59:12 p.m. »

Hai sa fim seriosi ca la noi in tara, nu exista 50 km fara cel putin o localitate sau catun.
Asta ziceam si eu, poti ajunge usor (in cazul ca nu esti accidentat) intr-o zona locuita.
Citat
Si acum ca m-ai starnit..
Ma bucur daca te-am starnit. Si poate ne dezvalui si noua din secretele tale.
memorat

testokick

• Newbie
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #5 : Aprilie 27, 2010, 04:30:46 p.m. »

Secrete sunt doar pentru cei ce cred ca exista vreo metoda foarte scurta. Exact ca un pusti care vine la sala, se uita pe pereti si zice ca nu vrea sa se faca asa, desi in fata lui este Jay Cutler sau Dennis James. Hai sa fim seriosi. In loc de daca...daca...daca...eu zic: munca,...munca,... munca  ;D Exista doar experienta.

Daca esti accidentat, suni un prieten. Are cine sa te ajute in Romania. Speram sa nu mai aud de situatii ipotetice. Daca avea si baba un c*i se ducea si ea la razboi.
Pentru cine vrea experienta poate incerca experimente noi in foarte multe locuri neavand nevoie de iesire din oras. In Bucuresti sunt atatea parcuri, locuri lasate de izbeliste si cate si mai cate. In alte orase la fel sunt parcuri.
PS. Imi aduc aminte cand eram anul trecut in Brasov si mancam fructe de tisa. Un "Boschetar" colorat imi zicea: "Dar sa nu mori domnule"....."N-am mai vazut pe nimeni sa manince asa ceva".
Revin cu un nou post
memorat

testokick

• Newbie
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #6 : Aprilie 29, 2010, 01:12:03 p.m. »

Pentru cine este interesat despre a invata lucruri noi, se gasesc destule carti si articole pe internet. Cine vrea sa pluseze si sa fie intradevar expert, isi poate cumpara de pe internet destul de multe carti.
Metode sunt, dar nu pentru lenesi si cautatorii de scurtaturi.
Mai exista si cursuri. Tin si eu dar nu pentru bani. Ci pentru cine cred eu ca merita. Ca si fauritorii de katane eu ii aleg pe invatacei... nu vin ei de capul lor si cumpara. Nu suntem la magazin... pentru asta exista Amazon.com
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #7 : Aprilie 30, 2010, 08:33:43 a.m. »

Nu ma intelege gresit.
"Secrete"=tips-uri de tipul:
- grija daca vreti sa mancati frurte de tisa. Partea carnoasa este ok, insa alte parti sunt toxice, inclusiv semintele. Cel mai bine scuipati-le!

Cine crede ca forumul poate sa-l invete ceva fara teste, extra-informare si apoi practica, greseste. Trebuie sa fi cel putin credul (ca sa nu folosesc alt termen), pentru a lua direct de bune spusele unora de pe forum. Stim cu toti ca pe un forum te poti  da 1,90, brunet, ochi albastrii si cand colo esti pitic, chel si ciacar ;D .

Nu acesta este scopul acestui topic, al forumului si al site-ului meu! Schimbul de informatie si sfaturile care se pot da sau primi. Acestea insa trebuiesc filtrate de cel care intentioneaza a le folosi.  Este un crez de al meu "la ce bun sa cunosti ceva, daca nu impartasesti?". Ar exista raspuns: pentru profit, ai putea face asta. Dar, cel putin pentru mine, banii nu inseamna totul (altfel site-ul si forumul ar fi plin de AD-sense sau anumite articole ar fi parolate pentru a-mi plati cel putin taxa pentru host).

Ma bucur ca doresti sa raspandesti cunostintele tale. Iti doresc sa gasesti invatacei, asa cum ii doresti, ei sa se bucure de tine si tu de ei!

Atata timp cat nu folosesti forumul pentru a face reclama unor cursuri, evenimente platite, esti bine venit sa-ti promovezi activitatile, chiar daca sunt pentru un grup restrans si strict selectat.
memorat

testokick

• Newbie
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #8 : Mai 07, 2010, 12:29:43 p.m. »

La Taxus Baccata toata planta este toxica in afara de partea rosie carnoasa a fructului. Este mancata si de anumite pasari(pitigoi, pietrusel, etc.).
zilnic vad in drumul meu spre serviciu(merg minim 1 ora pe zi pe jos) plante prin gradini sau chiar parcuri, care pot fi halite la orice ora. Acum,...nu ma pot infrupta din ele, ca e destul de riscant la cata poluare este in oras si mai ales, sa se uite trecatorii...uite-l si p-asta...n-are ce manca acasa! Dar le vad zilnic le recunosc in toate perioadele anului indiferent de cat de mici sau crescute sunt. Astea sunt metode de invatare a plantelor. Citesti acasa 2-3 plante, te plimbi, le recunosti, daca nu te vede nimeni, le incerci...si tot asa. Intr-un an de zile inveti cat iti trebuie sa stii fara sa fi expert in botanica.
Bafta la recunoastere!
memorat