Supported by www.cmuntean.ro

forum.cmuntean.ro

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Un nou grup de discutii pe teme de gradinarit.
In caz ca nu puteti sa va inregistrati lasa-ti un mesaj in categoria ajutor

Autor Subiect: "alarma customizata"  (Citit de 2302 ori)

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
"alarma customizata"
« : Septembrie 13, 2009, 06:37:47 p.m. »

Am dormit o noapte avand langa mine un caine ciobanesc. Nu am putut sa nu ma minunez de simturile acestuia. Desi erau la un moment dat erau o groaza de zogomote in noapte, reactiona doar la unele si in feluri diferite:
1. un marait continuu
2. latraturi puternice si fuga intr-o anumita zona

Nu cred ca fugea si latra asa de "prost" ce era. Cadeau mere si pocneau niste butoaie metalice si nu dadea nci un semn de nervozitate. Cand am fost mic am auzit ciobani vorbind ca latra "a om" sau "a fiara". Deci ar avea un latrat deosebit si cei care cunosc bine cainii pot face diferenta daca latra la om sau la animal.
Ma gandesc cum cei care nu erau dependenti de electronica cum suntem noi acuma... aveau totusi o "alarma customizata"

"A studiat" cineva fenomenul?
« Ultima Modificare: Septembrie 13, 2009, 06:43:22 p.m. de Ciprian Muntean »
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
Răspuns: "alarma customizata"
« Răspuns #1 : Ianuarie 04, 2010, 05:43:59 p.m. »

;D "eu driblez, eu centrez, eu dau cu capul"...
Am vorbit cu un prieten bun care avea un cocker. Se pare ca este adevarat (cel putin pentru el)... "poti folosi un catel ca alarma" cu conditia sa-l cunosti bine. Prietenul meu sustine ca Alma (catelul lui) avea patru tipuri de latrat pe care auzindu-le, stia ca:
1. se apropie cineva din familie
2. se apropie un strain
3. este un animal in zona
4. "povesteste" cu alti catei

Putea sa jure ca un strain se apropie de locul unde statea cu albinele (este apicultor), sau cand era acasa ca in doua trei minute va intra in casa cineva din familie.
memorat

emil b

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • http://emil-knife.blogspot.com/
Răspuns: "alarma customizata"
« Răspuns #2 : Aprilie 03, 2010, 04:58:45 p.m. »

Sa stii ca prietenul tau are dreptate, si eu am avut un ciobanesc german la care stiam dupa cum latra daca este o persoana straina sau putin cunoscuta, cineva de a casei sau animal.
memorat