Supported by www.cmuntean.ro

forum.cmuntean.ro

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Un nou grup de discutii pe teme de gradinarit.
In caz ca nu puteti sa va inregistrati lasa-ti un mesaj in categoria ajutor

Autor Subiect: de prin natura  (Citit de 2379 ori)

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
de prin natura
« : Iunie 10, 2009, 08:21:04 p.m. »

Merge unul ateu, prin padure, sa-si testeze hamacul si isi zicea in sinea lui: "Mie nu-mi este frica de nimica! Poate sa vina si ursul!"
Nu isi intinde bine hamacul, ca apare Mos Martin, si mi-l ia in brate cu "drag" cu gandul de a incepe o cina copioasa. Omul urla de spaima si printre altele striga si "Doamne, Dumnezeule!" In acel moment timpul ingheata, ursul ramane nemiscat si apare Dumnezeu zicand:
- Dar tare ipocrit mai esti, de ai nesimtirea dupa ce imi negi existenta sa te rogi acuma de mine sa te scap? Insa hai fie, imi este mila de tine si o sa te ajut, daca ma mai rogi o data.
Omului ii mai venise inima la loc, insa vazand ca mai are o sansa a incercat sa traga spuza pe focul lui, printr-un viclesug:
- Doamne, departe gandul de mine de a-ti cere ceva pentru mine... insa ma gandeam ca poate vrei sa-l faci un bun crestin pe acest urs - zise el cu gandul ca crestinand Dumnezeu ursul, o sa scape si el.
- Bine, faca-se voia ta, zise Dumnezeu, incepand din acest moment ursul va fi un adevarat crestin.
Dumnezeu disparu, ursul il lasa pe om jos si cazu in genunchi, inchinandu-se. Insa cand omul dadu sa se ridice si sa plece, ursul il prinse cu laba si se mai inchina inca o data, zicand:

- Doamne Dumnezeule, binecuvanteaza aceasta masa bogata!
memorat