Supported by www.cmuntean.ro

forum.cmuntean.ro

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Un nou grup de discutii pe teme de gradinarit.
In caz ca nu puteti sa va inregistrati lasa-ti un mesaj in categoria ajutor

Autor Subiect: Cutit forjat  (Citit de 14875 ori)

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 69
    • Cipm Personal Site
Cutit forjat
« : Mai 24, 2009, 01:06:18 p.m. »

Am copilarit la casa langa padure si la 15 minute de Cibin. Toata vacanta haladuiam prin padure iar bricegul "peste" era la mare cautare. La vremea cand eram copil cu acte in regula (ca si acuma sunt, insa nu mai am voie sa recunosc oficial) se gasea de cumparat un briceag in forma de peste ce era la mare cautare. Era vreo 25 de lei daca imi aduc bine aminte ceea ce insemna ceva bani pentru un copil. Insa am plesnit pusculitza si mi-am luat unul simplu, de lemn: 8,50. Pentru un pustan de 8 ani era un vis pestisoru'.
Tin minte ca am incercat sa tai o teava in doua iar jumatatea am incercat sa o inrosesc in foc, sperand sa-mi fac un cutit ca cel a lui Tarzan... personaj la "moda".
Visul a ramas.. insa la bloc, daca sotia mai imi permite, sa "frec" lemnul in balcon, cred ca mi-ar pune hamacul in brate si m-ar trimite in padure, daca as incerca chestii mai 'adanci" de tipul tratamente termice, ca de forjat nici nu se poate vorbi.
Insa am primit de la un prieten, cel care face cutite personalizate si caruia am incercat sa-i incropesc un abum foto, o lama forjata.

Stiu ca exista n tipuri de cutite, dar pentru mine, va fi o placere mult mai mare daca reusesc sa mi-l fac singur. O sa-i fac eu manerul si teaca iar pe viitor o sa va tin la curent cum au avansat lucrarile.
« Ultima Modificare: Mai 24, 2009, 03:36:21 p.m. de Ciprian Muntean »
memorat

emil b

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • http://emil-knife.blogspot.com/
Răspuns: Cutit forjat
« Răspuns #1 : Aprilie 03, 2010, 04:54:59 p.m. »

Nu este greu sa faci un maner la acest tip de cutit, timp liber cateva unelte si spor la treaba.
Sarbatori fericite.
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #2 : Aprilie 04, 2010, 10:47:53 a.m. »

Sarbatori Fericite si tie!

Multumesc pentru incurajari. Sti cum este: orice inceput este greu. Problema: timpul liber este cel mai greu de gasit... informatie se gaseste. Am colectat lemn si l-am pus la uscat. Nu stiu insa cum sa procedez sa nu crape :(
Am avut o bucata de cires frumoasa si desi i-am protejat capetele cu  aracet, a crapat de-a lungul. Nu am decojit-o. Experimentez si sunt sigur ca cel putin o sa invat mai multe. As putea si sa gasec o bucata de-a gata, insa unde ramane placerea de a experimenta :D
memorat

emil b

• Newbie
  • *
« Răspuns #3 : Aprilie 08, 2010, 04:02:50 p.m. »

Incearca sa gasesti undeva o bucata uscata, ceva gen picior de scaun daca nu gasesti iti trimit ca am o mica colectie de bucati de mobila ce asteapta transformarea in manere de cutit, eu pun lemnul la uscat taiat la grosime (aproximativ) dar lungime mult mai mare ca sa ramana si ceva bun de lucru.
memorat

emil b

• Newbie
  • *
« Răspuns #4 : Aprilie 08, 2010, 04:05:57 p.m. »

De unde ai luat lama si la ce pret ?  pare facuta din bucata de pila
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #5 : Aprilie 09, 2010, 09:15:44 a.m. »

Da, nu m-am gandit sa folosesc picoarele de la o masa veche... le-am pastrat prin pivnitza "just in case".
Ce as fi dorit insa (si nu stiu daca pentru un incepator ar fi indicat) a fost sa fac manerul din mai multe bucati de lemn. Am avut timp ieri si am taiat o bucata de os pentru partea de langa lama (in loc de piesele de protectie din alama). A fost ca la dentist la mine in balcon (ma refer la miros nu la tipetete). Adica mint.... ceva "tipete" au fost din partea ficei mele dar pana sa vina sotia am reusit sa aerisesc.
Am folosit doua bucati de frasin uscat de acuma un an (din aceeasi perioada cu ciresul insa nu a crapat) si o bucata de mesteacan. Le-am lipit cu adeziv bicomponent si sa vedem ce o sa iasa.

Va fi ceva de lucru pana il finisez si sunt foarte curios ce o sa iasa :-\ .
Destul de greu intr-un apartament de doua camere sa faci si mestereala.

Da, lama este dintr-o pila. Am vrut sa-mi faca o forja in gradina la ai mei, insa destul de greu sa-i conving si sa nu-mi stric placerea la auzul cometariilor lor. Au peste 70 (tata 75) si nu intelege "framantarile" mele. Pila este un material bun. Este adevarat ca nu se compara poate cu nush ce lama profi', insa cel putin pentru mine placerea este mult mai mare incercand sa fac ceva din materiale accesibile si-n acelasi timp prelungindu-le "viata".
Am facut unui prieten un album foto [ http://www.cmuntean.ro/matei/album/ ]si mi-a forjat o lama dintr-o pila.
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2010, 11:02:21 a.m. de Ciprian Muntean »
memorat

emil b

• Newbie
  • *
« Răspuns #6 : Aprilie 10, 2010, 01:26:03 a.m. »

Daca se usuca suficient adezivul nu ar trebuii sa ai probleme, in cazul in care apar fisuri in lemn eu folosesc superglue sa "stabilizez" lemnul, daca se imbiba bine in material si il lasi la uscat aproape ca nu se simte diferenta intre lemn normal si "tratat", doar ca ultimul este mai rezistent si mai dur.
Daca este facuta de Matei Campan lama atunci fii sigur ca ai o piesa de calitate,.
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #7 : Aprilie 10, 2010, 07:07:27 p.m. »

Da, este facuta de Matei.
Astazi insa nu am avut timp sa ma apuc de "degrosat". Am facut o iesire cu colegii prin Padurea Dumbrava... orientare turistica cu harta si busola :D
Sunt frant, insa luni ma apuc de el... asa incetisor.
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #8 : Aprilie 14, 2010, 08:14:09 p.m. »

Am inceput sa "raschetez". O sa am ce lua din el nu gluma...

Insa am zis ca mai bine sa ramana decat sa nu fie  ;D
Sper sa nu-l stric, desi din greseli se invata.
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2010, 11:01:18 a.m. de Ciprian Muntean »
memorat

emil b

• Newbie
  • *
« Răspuns #9 : Aprilie 15, 2010, 09:46:18 a.m. »

Eu nu vad imaginile    :(, daca nu iese cum vrei poti sa tai lemnul si sa mai faci o incercare nu ai fii prima persoana care a facut asta  ;D
Acum am vazut data la care ai scris subiectul, sper ca eu te-am stimulat sa faci manerul  :)
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2010, 09:49:11 a.m. de emil b »
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #10 : Aprilie 15, 2010, 11:08:39 a.m. »

Sa sti ca ai dreptate.
Am tot amanat.. pana am zis ca doar nu o fi gaura in cer daca nu imi iasa bine. Am ales lemnul care nu a crapat si am inceput sa "sap".

Am modificat serverul pe care am pus imaginile. Forumul este pe un server platit, cu spatiu putin, si nu pot sa-mi permit sa-l ocup cu imagini.
Sper ca acuma le vezi... si sper ca pe luni sa fie finalizat si sa vezi ceva ce seamana cu adevarat a maner :P.
memorat

windwalker

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #11 : Aprilie 15, 2010, 03:38:50 p.m. »

ei bine cred ca o sa iasa fain. spor la treaba.
as pune si eu niste poze cu cutite facute de mine dar sunt prea mari imaginile asa ca nu pot sa le postez. dar poate alta data..spor la treaba in continuare asteptam finalul. ;D
memorat

emil b

• Newbie
  • *
« Răspuns #12 : Aprilie 15, 2010, 04:23:18 p.m. »

Eu lucrez mult cu fasii de smirghel panzat rupt de latimi diferite pe care le folosesc si la degrosat, iese mult mai uniform manerul daca ai prins lama in menghina si tot manevrezi stanga-dreapta pana iese cum vrei sau te plictisesti  ;D .
La sfarsit folosesc smirghel tot mai fin sa scot zgarieturile, iar ultima data dau cu laveta abraziva (se foloseste la instalatii sanitare pentru curatat cuprul)
 @windwalker pune pe picassa, photobuket etc si da-ne un link  ;)
memorat

windwalker

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #13 : Aprilie 16, 2010, 11:21:14 a.m. »

la prelucrarea manerelor folosesc flexul cu o panza abraziva de 60,80 sa iau din carnea lemnului, dupa care folosesc pile pt lemn si la urma fasi abrazive tot mai fine ... eu folosesc ulei de in pt. intretinere si protectie a lemnului.......... voi ce mai folositi????...

cutitele mele....sper sa va placa cat de cat....http://s876.photobucket.com/albums/ab330/vs-windwalker/?action=view&current=IMG_0293.jpg
memorat

Ciprian

• Administrator
  • Jr. Member
    • Cipm Personal Site
« Răspuns #14 : Aprilie 16, 2010, 11:45:31 a.m. »

Eu sunt la primul maner si cel mai putin in masura sa vorbesc.... ;D ... anyway am cioplit cu cutitul apoi am degrosat cu o masina de slefuit cu banda si spoi am inceput sa slefuiesc cu fasii.
Pentru cineva care traieste din manere si cutite... asa ceva ar fi minunat http://www.youtube.com/watch?v=KQ3n_EEhYyI

Legat de protectia cu ulei de in: nu schimba nuanta lemnului?
memorat